Transporto priemonės identifikacinio numerio (VIN) patikrinimas yra vertinga priemonė automobilių savininkams ir ypač naudotų automobilių pirkėjams. VIN patikra gali suteikti informacijos apie automobilio istoriją ir leisti tiksliau įvertinti dabartinę jo būklę. Ši informacija labai svarbi priimant pagrįstus sprendimus perkant naudotą transporto priemonę.
Kas yra VIN numeris?
VIN (angl. Vehicle Identification Number) – tai unikalus identifikacinis kodas, priskiriamas kiekvienai transporto priemonei. Jis naudojamas automobilių identifikavimui ir yra tarptautinis standartas, nustatytas pagal ISO 3779-1983 specifikacijas. VIN kodą sudaro 17 simbolių (skaičiai ir raidės), kurie teikia informaciją apie:
- Gamintoją. Pirmieji trys simboliai žymimi kaip „World Manufacturer Identifier“ (WMI), identifikuoja transporto priemonės gamintoją.
- Transporto priemonės tipą. Kiti šeši simboliai vadinami „Vehicle Descriptor Section“ (VDS) ir teikia informaciją apie transporto priemonės modelį, variklį, kėbulą, transmisiją ir pan.
- Identifikavimo numerį. Paskutiniai aštuoni simboliai sudaro „Vehicle Identifier Section“ (VIS), kuris yra unikalus konkrečiai transporto priemonei.
Kur rasti VIN kodą?
VIN kodą galite rasti keliose vietose tiek transporto priemonės viduje, tiek išorėje. Tai priklauso nuo konkretaus jos gamintojo ir modelio. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių vietų:
- Ant prietaisų skydelio vairuotojo pusėje.
- Ant durų rėmuo vairuotojo pusėje.
- Po variklio gaubtu.
- Ant transporto priemonės rėmo.
- Bagažinės skyriuje.
VIN kodą taip pat galite rasti registracijos, draudimo ar techninės apžiūros dokumentuose.
Kas yra VIN patikrinimas?
VIN patikrinimas – tai išsamus transporto priemonės istorijos įvertinimas pagal transporto priemonės identifikavimo numerį (VIN). VIN yra tarsi automobilio piršto atspaudas; nėra dviejų vienodų transporto priemonių.
VIN tikrinimo tikslas – ištirti konkretaus automobilio istoriją, įskaitant ankstesnius savininkus, avarijas, kuriose jis galėjo dalyvauti, laikui bėgant atliktus remonto darbus, gamyklinius atšaukimus ir bet kokią kitą svarbią informaciją, susijusią su jo unikaliu numeriu.
Kaip veikia VIN patikrinimas?
Atlikę VIN patikrinimą internetu, pavyzdžiui, „autoDNA„, „vinOK” gausite informaciją apie transporto priemonės praeitį oficialios ataskaitos forma. Šioje ataskaitoje gali būti pateikiama įvairi informacija, pavyzdžiui:
- Odometro rodmenys (rida) per tam tikrą laiką.
- Informacija apie eismo įvykius.
- Ankstesni savininkai.
- Techninės priežiūros įrašai.
- Transporto priemonės specifikacijos ir savybės.
- Išsami specifikacija apie markę / modelį / metus ir kt.
Vin patikros privalumai
VIN patikra suteikia galimybę išsamiai susipažinti su transporto priemonės istorija ir technine būkle. Ji leidžia atskleisti ankstesnių savininkų skaičių, suteikia informacijos apie automobilio naudojimo istoriją, pvz., ar jis buvo naudojamas kaip taksi ar nuomos automobilis, taip pat parodo, ar jis buvo pavogtas. Patikrinus VIN, galima sužinoti, ar automobilis yra buvęs rimtose avarijose, ar buvo pažeistas iki tokio lygio, kad buvo pripažintas nebepataisomu.
VIN patikra padeda aptikti ridos klastojimą, nes suteikia galimybę palyginti esamus ridos duomenis su ankstesniais įrašais. Taip galima nustatyti, ar automobilio rida yra reali. Be to, VIN patikra leidžia sužinoti, ar automobilis reguliariai buvo techniškai aptarnaujamas, kokie remontai buvo atlikti ir kokios dalys pakeistos.
Atliekant VIN patikrą, galima gauti informaciją apie transporto priemonės modelio atšaukimus ir gamintojo defektus bei sužinoti, ar šie defektai buvo pataisyti. Taip pat pateikiama informacija apie automobilio techninę būklę, remiantis ankstesniais patikrinimais ir nustatoma, ar transporto priemonė atitinka saugumo reikalavimus.
Draudimo bendrovės taip pat gali pasinaudoti VIN patikra nustatydamos draudimo įmokas pagal transporto priemonės istoriją. Be to, VIN leidžia nustatyti, ar transporto priemonė buvo importuota, kas yra jos gamintojas, koks modelis, variklio tipas ir kokie kiti jos techniniai duomenys.
Visa ši informacija padeda priimti pagrįstus sprendimus perkant naudotą transporto priemonę, išvengti finansinių nuostolių, suklastotos ridos ir kitų su naudoto automobilio pirkimu susijusių rizikų.